Gürcistan transit mal taşımacılığıÖncelik ile transit ne demektir onu bilmekte faydar var. Transit; Bir ülkenin giriş sınırından başlayarak-çıkış sınırına kadar yük tahliyesi yapmaksızın geçişe verilen taşıma metodudur. Örneğin, Bulgar plakalı bir araç Gürcistan için malzeme yükledi. Baktığınız zaman güzergah olarak da Türkiye sınırlarından geçip gitmesi gerekmektedir, şimdi burada bu aracın Kapıkule sınır kapısından giriş yaparak – Sarp sınır kapısına kadar Türkiye üzerinden yapacağı geçişe Transit geniş demekteyiz.
Yahut, örneği çoğaltmak istersek şöyle diyebiliriz. Almanyadan – Gürcistan için yük yükleyen bir aracın yol süreci boyunca Almanya ve Gürcistan hariç geçiş yapacağı tüm ülkeler, transit geçiş yapılan ülkeler olacaktır. Peki Türkiye limanları üzerinden sevk edilen mallara neden transit deniyor ? derseniz ise cevabımız ;
Antwerp limanından yüklenen malzeme şaet Gürcistan’a gidecekse ve Türkiye limanlarına tahliye edilmiş ise dolayısı ile bu malzeme halen transittir ancak Türkiye limanlarından bir kara aracına yada deniz taşıtına yükleneceği zaman transit gümrük rejimine göre işlem görmesi ve akabinde hangi taşıyıcıya yüklenecekse ona yüklenerek sevk olması gerekmektedir. İşte bu durumda transit mal taşımacılığı tamamı ile anlatılmış olacaktır.

Etiketler:

Benzer YazılarYorumlar

Firma Bilgilerimiz


BAYKA LOJİSTİK
Adres : Osman Yılmaz Mah, 649.Sokak
No:8, Kat:4,
Gebze/KOCAELİ
Tel :
Mobil :
Fax :
E-mail :
İlgili ülkeye hizmet vermemekteyiz.

Fotoğraf Galerimiz